Warszawskie Królewskie Łazienki - dzieje, atrakcje, miejsca

WarszawaNa jakie miejsca turystyczne stawia większość osób odwiedzających polską stolicę? Na te, dzięki którym można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii kraju. Takie zabytki, jak Łazienki Królewskie, nie bez powodu są jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Warszawie. Tu przecież czekają cenne pamiątki, którym w pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Łazienki Królewskie i ich dzieje

Łazienki królewskie uznawane są za jeden z najpiękniejszych kompleksów parkowo-pałacowych w Polsce. Dzieje tego miejsca sięgają XVIII stulecia i ściśle wiążą się z postacią króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa tego miejsca nawiązuje jednak do nieco starszego obiektu, a mianowicie do pawilonu kąpielowego, który funkcjonował tutaj już w XVII stuleciu. Z woli Stanisława Augusta Poniatowskiego powstało tu wiele wspaniałych budowli, które dziś są cennymi zabytkami oraz ważnymi atrakcjami dla zwiedzających polską stolice turystów.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie Łazienek Królewskich?

Pałac Na Wodzie

Pałac Na Wodzie to turystyczna wizytówka tego miejsca oraz jedna z tych budowli, o których wspominają wszystkie przewodniki turystyczne o stolicy. Lekki pałacyk, który do dziś zachwyca piękną elewacją oraz niezwykłymi detalami architektonicznymi, może oczarować każdego miłośnika sztuki. W jego wnętrzach czeka na gości ciekawa wystawa, dzięki której można nacieszyć się widokiem rokokowej Sali balowej, cenną kolekcją obrazów oraz takimi dziełami sztuki, jak dawne płaskorzeźby czy holenderskie kafle.

Palmiarnia i Stara Pomarańczarnia

Palmiarnia, czyli Nowa Pomarańczarnia, to kolejna atrakcja, której nie można się oprzeć. Wzniesiona pod koniec XIX wieku, dziś przyciąga wymagających gości elegancką restauracją. Warto też w czasie zwiedzania Łazienek Królewskich zwrócić uwagę na tak ciekawy obiekt, jakim jest Stara Pomarańczarnia. Ten przeszklony pawilon znajduje się w głębi parku, a otaczające go egzotyczne drzewka mogą zrobić wielkie wrażenie na każdym miłośniku przyrody. Dziś we wnętrzu tego budynku czeka nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki. Jest nią galeria rzeźby – największa tego typu atrakcja w Polsce, mogąca się pochwalić kolekcją liczącą ponad 700 eksponatów.

Co jeszcze warto zobaczyć?

W czasie spaceru po tym pięknym miejscu warto zwrócić uwagę i na takie obiekty, jak Biały Domek, czy gmach Podchorążówki, służącej obecnie jako Salon Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego. Belweder, Pałac Myśliwski oraz Amfiteatr - oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie spaceru po tej części stolicy. Miejscem, które również warto odwiedzić, jest też pomnik Chopina, wznoszący się dumnie w niewielkiej odległości od Belwederu. Otoczony ławeczkami, przyciąga tych, którzy w pięknej scenerii chcą posłuchać muzyki fortepianowej oraz przypomnieć sobie największe utwory tego wybitnego kompozytora.

Warszawa to fascynujące miasto, a takie atrakcje, jak Łazienki Królewskie, skutecznie przyciągają turystów na jej teren. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że planowanie wyprawy na teren tego miasta staje się zadaniem łatwiejszym, a liczne atrakcje sprawiają, że w czasie pobytu na terenie tego miasta nikt na nudę nie może narzekać.